Przejdź do głównej zawartości

"Dzieje Polski w streszczeniu" - Józef Dąbrowski | wydanie III, 1919

Kojarzycie Dzieje Polski w streszczeniu? To pozycja z 1907 roku, która doczekała się kilku wydań. Ja mam wydanie III z 1919 – poprawione i uzupełnione o wydarzenia z lat 1907–1919.

Autorem tego dzieła jest Józef Dąbrowski, pułkownik Korpusu Sądowego Wojska Polskiego, prawnik, adwokat, literat i publicysta, a także mason. W Dziejach Polski uchwycił historię naszej ojczyzny krótko, wręcz po wojskowemu. Mimo że książka ma ponad sto lat i zawiera trochę archaizmów, wciąż nieźle się ją czyta. Dla kogoś, kto chce liznąć dzieje Polski w telegraficznym skrócie, pozycja Dąbrowskiego powinna być w sam raz.

Co do samego wydania... Wydaje mi się, że oryginalnie książka ukazała się w miękkiej oprawie. Mój egzemplarz ma jednak obwolutę introligatorską, ale zachowano oryginalną okładkę. W środku jest też podpis: Jerzy Tur(?) Kl. V(?).

Jeśli zaś chodzi o wydawcę... Pod nazwą M. Arct kryje się Wydawnictwo Michała Arcta, który działał w branży od 1887 roku. W Warszawie miał swoją księgarnię, wydawnictwo, a także drukarnię. Od początku XX wieku specjalizował się w drukowaniu atlasów przyrodniczych, słowników i tanich serii książkowych. Wydawał m.in. Konopnicką, Orzeszkową, Prusa czy Sienkiewicza. Trzecie wydanie Dziejów Polski w streszczeniu zostało opublikowane trzy lata po śmierci Michała Arcta – wtedy firmę prowadzili już jego dwaj synowie: Zygmunt i Stanisław Jan.


autor: Józef Dąbrowski
wydawnictwo: M. Arct
rok wydania: 1919
ilość stron: 350
oprawa: twarda (introligatorska)
gatunek: historia

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"W cielęcej skórze" - Stanisław Broniewski | wydanie I, 1944

Gdy w maju 2024 roku kupowałem książkę Stanisława Broniewskiego, nie miałem pojęcia, jaki skarb trafia w moje ręce. Powiem szczerze: kupiłem "W cielęcej skórze" tylko dlatego, że wyglądała niepozornie i pomyślałem, że będzie dobrze wyglądać na stylizowanych zdjęciach, jako tło większej inscenizacji.

"Bezkrwawe łowy" - Włodzimierz Puchalski | wydanie III, 1954

J uż od jakiegoś czasu polowałem na tę książkę – właściwie od momentu, gdy zobaczyłem ją u Kingi z kanału Esa Czyta . „Bezkrwawe łowy” to pierwszy album przyrodniczy Włodzimierza Puchalskiego (1909–1979) . Pierwotnie książka ukazała się w 1951 roku, jednak egzemplarz, który widzicie na zdjęciach, to wydanie trzecie z 1954 roku.

"Odwet. Tom 1-2" - Marek Romański | wydanie I, 1933

F anom klasycznych kryminałów Marek Romański (1906–1974) nie powinien być obcy. Po debiucie w 1925 roku powieścią „Kariera Edwarda Merkla”, stworzył ponad dwadzieścia innych powieści kryminalnych. Na ostatnim etapie swojej pisarskiej kariery, przypadającej na lata powojenne, skupił się na literaturze faktu, ale to właśnie z kryminałów zasłynął. Dziesięć lat temu – w 2015 roku – Wydawnictwo CM przypomniało całą jego kryminalną twórczość w ramach serii „Kryminały przedwojennej Warszawy”, ale mnie udało się dotrzeć do pierwszego wydania jednej z jego powieści. Tą powieścią jest „Odwet” z 1933 roku.