Przejdź do głównej zawartości

"Ubu król czyli Polacy" - Alfred Jarry | Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1989

To zdecydowanie najmniejsza książka w mojej kolekcji. Ma zaledwie 6,6 cm wysokości i 5,8 cm szerokości, a należy do serii Bibliofilska edycja miniatur Wydawnictw Artystycznych i Filmowych, którą zaczęto wydawać jeszcze w latach 70. XX wieku i kontynuowano do 1993 roku. W serii ukazywała się głównie klasyka – zarówno polska, jak i zagraniczna. Na przykład: "Listy miłosne" Stanisława Przybyszewskiego, "Pieśni miłosne" Petroniusza, "Aforyzmy i limeryki" Tuwima, "Anioł" Kornela Makuszyńskiego czy "Upiór z Canterville" Oscara Wilde’a.

Żeby nie było – seria nie ma spójnej szaty graficznej, a szkoda. Nie zmienia to jednak faktu, że „Ubu król” z 1989 roku, w wersji mini wygląda przeuroczo i gdy tylko zobaczyłem tę książeczkę, po prostu musiałem ją mieć. 😃

"Ubu król" to dramat z 1888 roku, napisany przez francuskiego dramaturga, powieściopisarza i poetę Alfreda Jarry (1873–1907). Po raz pierwszy wystawiono go w 1896 roku i ta sztuka przetarła szlaki rodzącemu się dopiero teatrowi absurdu. W Polsce również wielokrotnie go wystawiano. Powstała też ekranizacja: w 2003 roku Piotr Szulkin – twórca szczególnie aktywny w latach 80., autor świetnych filmów sci-fi jak "Wojna światów – następne stulecie" czy "O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji" – nakręcił "Ubu króla" z Janem Peszkiem i Katarzyną Figurą w rolach głównych i był to jego ostatni film.

Wróćmy jednak do wydania Wydawnictw Artystycznych i Filmowych. Książeczkę zilustrował Janusz Stanny (1932–2014) – grafik, ilustrator, plakacista, a także karykaturzysta. I właśnie – ilustracje w "Ubu królu" mają charakter karykaturalny, co czyni ten tomik wyjątkowym w mojej kolekcji. To chyba pierwsza książka, w której spotykam tego rodzaju grafiki. W tym wydaniu wykorzystano pierwsze, jeszcze przedwojenne tłumaczenie dramatu, którego dopuścił się sam Tadeusz Boy-Żeleński (1874–1941), więc to jest dodatkowy smaczek. Minus - mała czcionka, ale tego, przy tej miniaturce, należało się spodziewać.

Książeczka ma twardą oprawę i została wydana w nakładzie 50 300 egzemplarzy. Za skład, druk i oprawę odpowiadały Prasowe Zakłady Graficzne RSW „Prasa-Książka-Ruch” w Ciechanowie. Cena okładkowa: 400 zł.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"W cielęcej skórze" - Stanisław Broniewski | wydanie I, 1944

Gdy w maju 2024 roku kupowałem książkę Stanisława Broniewskiego, nie miałem pojęcia, jaki skarb trafia w moje ręce. Powiem szczerze: kupiłem "W cielęcej skórze" tylko dlatego, że wyglądała niepozornie i pomyślałem, że będzie dobrze wyglądać na stylizowanych zdjęciach, jako tło większej inscenizacji.

"Bezkrwawe łowy" - Włodzimierz Puchalski | wydanie III, 1954

J uż od jakiegoś czasu polowałem na tę książkę – właściwie od momentu, gdy zobaczyłem ją u Kingi z kanału Esa Czyta . „Bezkrwawe łowy” to pierwszy album przyrodniczy Włodzimierza Puchalskiego (1909–1979) . Pierwotnie książka ukazała się w 1951 roku, jednak egzemplarz, który widzicie na zdjęciach, to wydanie trzecie z 1954 roku.

"Odwet. Tom 1-2" - Marek Romański | wydanie I, 1933

F anom klasycznych kryminałów Marek Romański (1906–1974) nie powinien być obcy. Po debiucie w 1925 roku powieścią „Kariera Edwarda Merkla”, stworzył ponad dwadzieścia innych powieści kryminalnych. Na ostatnim etapie swojej pisarskiej kariery, przypadającej na lata powojenne, skupił się na literaturze faktu, ale to właśnie z kryminałów zasłynął. Dziesięć lat temu – w 2015 roku – Wydawnictwo CM przypomniało całą jego kryminalną twórczość w ramach serii „Kryminały przedwojennej Warszawy”, ale mnie udało się dotrzeć do pierwszego wydania jednej z jego powieści. Tą powieścią jest „Odwet” z 1933 roku.