Przejdź do głównej zawartości

"Doktor Piotr i inne opowiadania" - Stefan Żeromski | Nasza Księgarnia, 1989

Jedną z ciekawszych serii wydawniczych z czasów PRL była seria Złoty Liść Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Choć wydawano ją bardzo długo bo od 1967 aż do 1991 roku, ukazało się zaledwie 47 tomów.

Logo serii i układ typograficzny zaprojektował Leon Urbański (1926–1998). Był warszawskim grafikiem, który w swojej karierze opracował około 250 książek i zdobył liczne nagrody. Odpowiadał również za wyklejkę – nie tylko cieszącą oczy, ale i po prostu elegancką.

Złoty Liść pomyślany był jako seria dla młodzieży, w której publikowano powieści i opowiadania m.in. Sienkiewicza, Wańkowicza, Prusa, Korczaka czy Kraszewskiego. W 1989 roku ukazał się zbiór opowiadań Stefana Żeromskiego (1864–1925) "Doktor Piotr i inne opowiadania", zawierający 19 tekstów, w tym "Siłaczkę", "Echa leśne" czy "Rozdziobią nas kruki, wrony".

"Doktor Piotr i inne opowiadania" to książka ilustrowana. Wszystkie rysunki wykonał warszawski rysownik i karykaturzysta Szymon Kobyliński (1927–2011), który swoją karierę rozpoczął pod koniec lat 50., choć pierwszy rysunek opublikował już w 1936 roku. Gdyby jakimś cudem czytał to Marcin Gortat, to specjalnie dla niego – bo wiem, że chłop ma problemy z liczeniem 😉 – Kobyliński debiutował w wieku 9 lat. Ale, jak wspomniałem, jego poważna kariera zaczęła się u schyłku lat 50. Zilustrował m.in. wydane w 1964 roku "Bajki robotów" Lema oraz cykl "Pan Samochodzik" dla Wydawnictwa Pojezierze.

Książka "Doktor Piotr i inne opowiadania" liczy 192 strony, ma twardą oprawę, a do tego obwolutę. Nakład wynosił 50 250 egzemplarzy, które wydrukowano w Łódzkiej Drukarni Dziełowej. Cena okładkowa: 1600 zł.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"W cielęcej skórze" - Stanisław Broniewski | wydanie I, 1944

Gdy w maju 2024 roku kupowałem książkę Stanisława Broniewskiego, nie miałem pojęcia, jaki skarb trafia w moje ręce. Powiem szczerze: kupiłem "W cielęcej skórze" tylko dlatego, że wyglądała niepozornie i pomyślałem, że będzie dobrze wyglądać na stylizowanych zdjęciach, jako tło większej inscenizacji.

"Bezkrwawe łowy" - Włodzimierz Puchalski | wydanie III, 1954

J uż od jakiegoś czasu polowałem na tę książkę – właściwie od momentu, gdy zobaczyłem ją u Kingi z kanału Esa Czyta . „Bezkrwawe łowy” to pierwszy album przyrodniczy Włodzimierza Puchalskiego (1909–1979) . Pierwotnie książka ukazała się w 1951 roku, jednak egzemplarz, który widzicie na zdjęciach, to wydanie trzecie z 1954 roku.

"Odwet. Tom 1-2" - Marek Romański | wydanie I, 1933

F anom klasycznych kryminałów Marek Romański (1906–1974) nie powinien być obcy. Po debiucie w 1925 roku powieścią „Kariera Edwarda Merkla”, stworzył ponad dwadzieścia innych powieści kryminalnych. Na ostatnim etapie swojej pisarskiej kariery, przypadającej na lata powojenne, skupił się na literaturze faktu, ale to właśnie z kryminałów zasłynął. Dziesięć lat temu – w 2015 roku – Wydawnictwo CM przypomniało całą jego kryminalną twórczość w ramach serii „Kryminały przedwojennej Warszawy”, ale mnie udało się dotrzeć do pierwszego wydania jednej z jego powieści. Tą powieścią jest „Odwet” z 1933 roku.